Kreslící bažinou označuju takové období kreslení nebo malby, které nastává v první zhruba půl- až hodině poté, co jste začali kreslit. Jde o takovou chvíli, kdy jste právě začali tvořit a …tak nějak to jde. Možná jste si ale všimli, že po nějaké chvíli, kdy se plně ponoříte do práce, jde to kreslení a malování lépe, jakoby to člověku šlo rázem od ruky, nápady přicházely a nebo ruka prostě klouzala po papíře a tvořila to co chcete – a ne to, co dělá tak nějak sama, proti vaší vůli a stěží. Ve chvíli, kdy jste se dostali do této fáze, gratuluji, přebrodili jste se přes bažinu.

V tomto článku bych se rád podělil o takový postřeh, který mi potvrdili i někteří jiní malíři a ilustrátoři. I sportovci se před výkonem vždycky protáhnou, zahřejou, vystřečujou a podobně. Tak proč ne malíř, potažmo kreslíř?

skicování zvířátek tužkou, 2 minuty na kresbu

Tak jo, a co s tím?

Nejvíce se mi osvědčilo je si přiznat, že něco jako bažina existuje. Že prostě a jednoduše to chvíli trvá, než se člověk dostane do procesu, než ho začne tužka nebo štětec poslouchat. Někomu to zabere deset minut, někomu dvacet a jinému, jako třeba mne, to může trvat i půl hodiny. Nicméně zjistil jsem, že přes bažinu nejlépe pomůže…skicování 🙂

A stejně jako sportovci se rotahují postupně, i ve skicování by to mělo mít nějakou hlavu a patu. Osvědčilo se mi si vynahradit na začátku každého mého sezení „jdu si malovat/kreslit“ 15 až 30 minut na rozkreslení. Podle toho, jakou mám náladu, nebo jak se mi chce/nechce kreslit. Obvykle, když se mi nechce, dám si delší čas 🙂

kresby postav. Tužkou za 1 minutu, červenou pastelkou 2 minuty na postavu.

Nejvíce se mi osvědčilo začít takové protažení rychlovkama. Udělat si pár skic s časovkou mezi 30 sekundami až minutou. Je to krátké. Já vím. Ale takto se u toho člověk odpoutá od výsledku – nikdo nemůže čekat veledílo za půl minuty a je to naprosto v pořádku, že tyto kresbičky budou vypadat hrozně. To je součást procesu, a přijměte to tak, jak to je. Zkuste za minutu nakreslit podle fotky zvíře, člověka, portrét, perspektivu, stromy, krajinu, cokoli. Udělejte jich několik na to stejné téma. Sami zjistíte, že když překonáte prvních pár minut a pokusů, tak zjistíte, jak se najednou celý proces stane plynulejším. Pak si dejte pár dvou minutových kreseb a jednu nebo dvě pětiminutové. Zjistíte, jak najednou jsou dvě minuty strašně moc času, a jak najednou ani nepřemýšlíte nad tím, co malujete. Můžete zpomalit a pořád stíháte!

Tento způsob rychlovek, má totiž jednu velkou výhodu. Můžete toto rozkreslení věnovat tomu, v čem jste si vždycky říkali, že se chcete zlepšit. Chcete umět lépe stínovat? Lépe kreslit lidi? Tak to je ta pravá chvíle na to, abyste to zkusili, než půjdete pracovat na vašem projektu, kresbě nebo malbě.

skici lidské postavy rudkou, 2 minuty na postavu, podle živého modelu

Když už nic jiného, využijete chvíli vašeho času, který věnujete tvorbě i sebe-zlepšování, Krom toho, že se můžete zdokonalovat v tom, v čem chcete, je to krátký trénink i na pohotové skicování, které rozhodně využijte, vezmete-li si skicák třeba ven. Když totiž chcete vystihnout třeba kolemjdoucí postavu, rychlý nápad z vaší hlavy, tak umět rychle něco nakreslit je..k nezaplacení, jak se říká v jakési reklamě.

A aby toho nebylo málo, takovouto rychlou kresbou se naučíte (postupně) jít od toho důležitého k nepodstatnému, což je základ celého kreslení, potažmo malířství.

A nakonec, třeba i některé výsledky z těchto krátkých rozehřívaček mohou být i docela publikovatelné. Pamatujte však, že opakování dělá mistra a tak se neděste, že zpočátku nestíháte a odolejte pokušení začít na pěti minutách, nebo si dávat jinak delší intervaly. Ztrácí to smysl. Opravdu začínejte od krátkých časů a postupně (v jednom sezení) prodlužujte.

kresba rudkou podle živého modelu, 2 minuty
žabička akvarelem za 2 minuty

Nějaká pomoc?

Existují stránky, které mají funkce takové časovky. Dávají vám obrázky a mění je po časovém intervalu, který si sami zvolíte.

Zde jsou nějaké stránky, které při takovém rozkreslování přijdou vhod:

  • https://line-of-action.com/ – asi moje nejoblíenější stránka, která vám může pouštět lidi, části lidí, portréty a zvířátka.
  • http://reference.sketchdaily.net/en -podobná jako výše uvedená, má ale i databázi budov a vegetace
  • https://quickposes.com/en – asi nejobsáhlejší databáze póz, od oblečených až po nahotinky. Jejich třídění fotografií je ale pro mne stále ještě záhadou. Kvalita není to samé jako kvantita, na což je dobré myslet, když se čloověk učí stínovat – nebrat si špatně, plošně, či jinak nevhodně nasvícené snímky, kterých je tu většina
  • http://www.senshistock.com/sketch/ – také docela dobrý obrázkovač s časovkou, nelze ale definovat jaké obrázky se budou zobrazovat
  • https://vimeo.com/channels/croquiscafe – video kanál s časovanými pózami lidských modelů
  • http://www.photos4artists.co.uk/Freefullsizegaleighteen.html – galerie volných obrázků pro umělce; neumí zobrazovat s časovkou, ale opproti ostatním jsou zde i krajinky, lodičky a takové ty věci.
skicy perspektivy, 5 minut obrázek dle fotografie

Až se příště rozhodnete jít kreslit, můžete si to sami vyzkoušet, třeba poznáte rozdíl. Dát si totiž takových 10 nebo 15 minut na rozkreslení vás nezabije, a výrazně to vaši práci nezkrátí.

No a až se mne někdo zeptáte, jak jsem se naučil kreslit a já vám odpovím, že jsem se mnohokrát přebrodil přes bažinu, budete vědět, co tím myslím.

Tak hodně zdaru,

Adam

skicy tužkou, 10-15 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *