Podělím se s vámi o video, jak vznikala ilustrace na letošní Cirkus Culture Fest 2020. Jedná se o digitální malbu, jejíž záznam je asi tak 10x zrychlený. Původní obrázek, který je vidět na začátku je první skica, která byla podkladem pro celou další malbu.

Celý obrázek je malovaný v programu Procreate. Netvrdím, že se jedná o nejlepší způsob malby v digitálu, přeci jen, preferuji spíše klasická média; tužku, kterou držíte v ruce, barvy, kterými se můžete „zamazat“ a patlat do nich prstem, a celou věc držet v ruce. Asi jsem v tomto staromódní, ale na druhou stranu, neopovrhuji moderními způsoby, jak tvořit. Každé má to své. Myslím, že jsem nemusel věnovat tolik péče samotnému předkresu (modrou barvičkou) a místo toho čas věnovat samotným barvám a vytahování digitální „tuší“. Ale co, chybami se člověk učí.

Spousta lidí odsuzuje digitální malbu jako něco podřadného, jednoduchého, a nepravého. Nemyslím si to. Jsou celkem tři věci, které mne štvou na digitálu. První je, že nezvnikne reálná věc, ale soubor jedniček a nul. Jistě, obrázek lze vytisknout, ale pokud namalujete obraz na plátno, papír, nebo desku, tak vznikne originál, který je jenom jeden. A také si myslím, že to není vhodný prostředek k tomu se naučit malovat/kreslit. Člověk si totiž osvojí příliš mnoho zlozvyků, které pak brání dalšímu rozvoji. Naopak ten, kdo umí kreslit tužkou a používat „analogové“ barvy se ale v digitálu rychle zorientuje a najde způsob, jak tvořit i v tomto prostředí. Koneckonců, jde pořád o to samé, o vrstvení barev, zachycování tvarů, znalost barevné harmonie. A nakonec, zatřetí, pokud malujete digitálně, tak je snadné cílit na přílišnou dokonalost. Něco se nepovede? Nevadí, vygumujete to neomezeně-krát. Nelíbí se barva? Převedete ji na jinou. Naopak u klasických technik to nejde a navíc se občas stávají takové „drobné nehody“. Bob Ross jim říkal ,,Happy little accidents“. Myslím, že pak následné vypořádávání se s těmito nehodami dávají klasickým malbám šmrnc a ducha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *