S Václavem (mrkněte kdyžtak na jeho blog!) jsme na sebe vymysleli velmi záludnou věc, způsob, jak obejít takové to fňukání a zoufání si nad nedostatkem inspirace a múzy. Možná to znáte, rádi byste malovali, ale jaksi nevíte co.

Jednou věc, jak to obejít je cestou kreativního přemýšlení, což je článek, jehož sepsání mám pořád v plánu, ale hledám, jak to nejlépe podat. Kreativní myšlení, kreslení a vymýšlení chce trénink, čas, a někdy vymýšlet několik hodin „to pravé“ téma ke kreslení může být někdy nad časové možnosti, protože – ruku na srdce – kdo má několik hodin nazbyt, aby vymýšlel co malovat?

Udělali jsme to jinak: do dvou nádob jsme vložili lístečky. V jedné nádobě jsou techniky, od uhlu, přes pastely, akvarely až po olej. Na druhých lístkách jsou zase témata, která mají zase záběr od zátiší, přes květiny a jiné přírodniny až po ilustraci ke knížce, či filmový plakát.

Má to zcela jistě výhodu, že člověku se zúží počet možností, které by mohl malovat, a je tímto losem nucen přijmout právě nadcházející výzvu a poprat se s tím jak nejlépe umí. Žádné vymlouvání, žádné přemýšlení coby, kdyby, prostě si vybrat to, co v zadaném tématu mu je nejbližší, a to zpracovat.

Na první seanci jsme si vylosovali kombinaci akvarelu a zvířat, dali si den na stažení referencí a pak, hned z rána jsme se pustili do práce. Stanovili jsme si cíl: namalovat pět akvarelových zvířat.

Jak se budu věnovat ve svém dalším příspěvku, ponořili jsme se do hluboké práce a ani jsme si nevšimli, že nastal čas oběda – to až naše těla začala protestovat, protože potřebovala takové přízemní věci jako je záchod, jídlo, žízeň. Nicméně, výsledky stály za to.

Jediné, co jsme přestřelili, byla naše očekávání. Chtěli jsme za ten den stihnout takových pět ilustrací zvířat. Nakonec, i navzdory práci skoro do půlnoci jsem stihl sotva tak čtyři. Ale tak co, nevadí, nejede se na kvantitu, ale snad na kvalitu.

Na příští týden jsme si náhodným losem vytáhli ilustraci ke knížce a technikou olejomalby…. Je to vskutku zábavné, neboť takovou kombinaci bych si nikdy nevymyslel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *